Новини проекту
Спільноті адміністраторів сайтів шкіл та ліцеїв!
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 161 людина

Рекомендації педагогічним працівникам, учнівській та батьківській громаді

Дата: 31 січня 2021 о 08:23, Оновлено 18 жовтня 2021 о 09:27
Автор: Бокал С. І.

  

                                                      Методичні рекомендації                                                        педагогічним працівникам щодо організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання у Овідіопольському ЗЗСО імені Т.Шевченка Овідіопольської селищної ради

І. Загальні положення

1. Початок      уроків      визначений     режимом     роботи   закладу   освіти    на 2021-2022  навчальний рік,  проте безперервна  тривалість з використанням комп’ютерної техніки повинна бути не більше :

1 клас  – 10 хвили;

2-4 класи – 15 хвилин;

5-7 класи – 20 хвилин;

8-9 класи – 25 хвилин;

10-11 класи – до 30 хвилин,

(за умови доповнення їх асинхронними видами навчальної діяльності до повної тривалості уроку).

2. Не варто планувати всі 35-45 хвилин уроку для  синхронної взаємодії, певну частину заняття потрібно присвятити відпрацюванню вмінь та навичок, що можна реалізовувати в іншому режимі.  Обмежити проведення лекційного повідомлення нового матеріалу, згідно з вищесказаним часом, урізноманітнювати спільну роботу інтерактивними методами, застосовуючи відповідні онлайнові сервіси та інструменти, роботу в менших групах, чергувати види діяльностей.

3. Необхідно врахувати: якщо на занятті, організованому синхронно, не можуть бути присутні всі учні, то необхідно забезпечити ознайомлення з матеріалами нової теми (за посиланнями на фрагменти підручників, відео-, аудіо- чи текстовими матеріалами) у асинхронному режимі.

4. Навчальні заняття, що не ввійшли до графіка синхронного режиму взаємодії, проводяться в асинхронному або синхронному  режимі на розсуд вчителя. Про заміну режиму взаємодії вчитель зобов'язаний попередити учнів напередодні дня.

5.  При реалізації асинхронного режиму взаємодії вчитель публікує перелік навчальних матеріалів, цифрових ресурсів, завдань, а учні опрацьовують їх у зручному для себе темпі, відповідно до вказаних термінів виконання. Повідомляючи учням завдання, окрім чіткої інструкції щодо порядку його виконання, вчитель/ка має повідомити термін, до якого потрібно здати цю роботу. Необхідно надавати учням достатньо часу на виконання завдань, з урахуванням можливих труднощів під час роботи з незнайомими платформами, перебоями функціонування інтернету. Важливо не допускати перевантаження учнів завданнями з різних предметів, а дотримуватись збалансованого та узгодженого підходу між усіма вчителями, які працюють у певному класі.

6. У разі відсутності цифрових взаємодій вчитель повідомляє перелік, обсяг, послідовність вивчення тем за наявним в учня підручником, а також перелік завдань, які необхідно виконати для досягнення передбачених результатів навчання. Якщо є змога, відбувається комунікація телефоном чи поштою, проте основну частину навчальної діяльності учень здійснює самостійно.

Після повернення до звичних форм навчання таким учням необхідно надати особливу підтримку, скласти план індивідуальної діагностики та корекції результатів навчання (за потреби).

ІІ. Вибір інструментів взаємодії з учнями (Meet, Zoom, Classroom).

Платформа Google Classroom (https://classroom.google. com) - це сервіс, що пов’язує Google Docs, Google Drive і Gmail, дозволяє організувати онлайн-навчання, використовуючи відео-, текстову та графічну інформацію. Учитель/ка має змогу проводити тестування, контролювати, систематизувати, оцінювати діяльність, переглядати результати виконання вправ, застосовувати різні форми оцінювання, коментувати й організовувати ефективне спілкування з учнями в режимі реального часу. Основним елементом Google Classroom є групи. Функціонально групи нагадують структурою форуми, оскільки вони дозволяють користувачам легко відправляти повідомлення іншим користувачам. Завдяки сервісу для спілкування Hangouts учні та вчитель/ка мають змогу вести онлайн-бесіди в режимі реального часу з комп’ютера або мобільного пристрою, учасники/учасниці команди можуть показувати свої екрани, дивитись і працювати разом над усім. Така трансляція автоматично публікуватиметься на YouTube-каналі. Також платформа дозволяє за допомогою Google-форм збирати відповіді учнів і потім проводити автоматичне оцінювання результатів тестування.

Zoom (zoom.us/download) — сервіс для проведення відео-конференцій та онлайн-зустрічей. Для цього потрібно створити обліковий запис. Безкоштовна версія програми дозволяє проводити відеоконференцію тривалістю 40 хвилин,однак на період пандемії сервіс зняв це обмеження. Zoom підходить для індивідуальних та групових занять. Користувачі можуть використовувати додаток як на комп’ютері, так і на планшеті чи смартфоні. До відео конференції може підключитися будь-який(а) користувач/ка за посиланням або ідентифікатором конференції. Заняття можна запланувати заздалегідь, а також зробити посилання для постійних зустрічей у певний час. У платформу вбудована інтерактивна дошка, яку можна демонструвати учням. Крім того, є можливість легко й швидко перемикатися з демонстрації екрана на інтерактивну дошку.

Завантажити програму можна на офіційному сайті Zoom. Платформа доступна для операційних систем Windows, MacOS, Android та iOS і має плагін, який дозволяє використовувати Zoom прямо в браузерах Google Chrome та Mozilla Firefox. Відеоконференції можна проводити також за допомогою

Microsoft Teams, Google Meet, Skype тощо.

ІІІ.  Вибір методів взаємодії з учнівською спільнотою

Синхронна взаємодія

Цей тип взаємодії передбачає, що учні та вчителі працюють за попередньо укладеним та узгодженим розкладом, у якому враховано всі предмети навчального навантаження учня. При цьому доцільно дещо оптимізувати розклад порівняно з очним навчанням. Якщо урок у розкладі присутній 1 раз на тиждень, то достатньо виділити на онлайн-консультацію для учнів 1 класів – 10, для 2-4 класів - 20, для 5-9 класів -25, 10-11 класів до 30 хвилин на тиждень. Урок, який відбувається 2-3 рази на тиждень, можна трансформувати в 1-2 онлайн-уроки, доповнені самостійним опрацюванням матеріалів та виконанням завдань. Якщо дисципліна має 4 і більше уроків на тиждень — варто мати 2-3 онлайн-зустрічі.

         Не варто планувати всі 35, 40, 45 хвилин уроку для очної взаємодії, адже певну частину заняття потрібно присвятити відпрацюванню вмінь та навичок, що можна реалізовувати в іншому режимі. Так само як і в ході очних занять, не варто відводити значну частину часу на лекційне повідомлення нового

матеріалу, натомість варто урізноманітнювати спільну роботу інтерактивними методами, застосовуючи відповідні онлайнові сервіси та інструменти, роботу в менших групах, чергувати види діяльностей.

Необхідно врахувати: якщо на занятті не можуть бути присутні всі учні, не варто на ньому пояснювати новий матеріал або ж необхідно забезпечити запис викладення нової теми.

На онлайновому занятті важливо не стільки викладати матеріал, скільки узгоджувати розуміння учнями поставлених завдань і з’ясовувати проблемні моменти, зокрема виявлені на попередніх етапах роботи.

Для синхронної взаємодії підходять такі платформи, як Zoom, Microsoft Teams, Google Meet, Skype тощо.

Асинхронна взаємодія

Дистанційний режим роботи дозволяє скористатись перевагою гнучкого планування робочого часу та навантаження як для учнів, так і для вчителів. Це означає, що взаємодії відбуваються в асинхронному режимі, без усталених за розкладом онлайн-зустрічей.

Учитель/ка публікує перелік навчальних матеріалів, цифрових ресурсів, завдань, а учні опрацьовують їх у зручному для себе темпі, відповідно до вказаних термінів виконання.

Очевидно, що такий режим вимагає від учнів більше навичок планування своєї роботи, що може бути викликом для деяких школярів. Учителю/учительці при цьому важливо раціонально спланувати й сформулювати покрокову інструкцію опрацювання теми та досягнення очікуваних результатів навчання. Необхідно передбачити час на консультації та повідомити графік доступності вчителя для надання допомоги в процесі індивідуальної роботи.

Завдання для асинхронного виконання можуть бути як індивідуальними, так і груповими, а також передбачати участь у спільних обговореннях у режимі текстових чи відеофорумів.

Якщо є можливість, варто надавати учням вибір у тому, як саме демонструвати опанування матеріалу певної теми: класичними завданнями з підручника чи робочого зошита або більш творчими видами діяльності: складанням власних завдань, запитань, скрінкастом як демонстрацією свого

розв’язання задачі, створенням карти понять певної теми чи інфографіки до неї. Подібні завдання складно виконувати на типовому 35-45-хвилинному уроці, адже неможливо чітко спрогнозувати час, необхідний для кожного з учнів.

Асинхронне навчання дозволяє відійти від похвилинної організації роботи й надає простір для індивідуальної творчості в ході виконання подібних завдань. Водночас варто передбачити й “безмашинні” варіанти виконання завдань, зменшуючи таким чином екранне навантаження на учня.

Так, карту понять можна скласти на аркуші, так само й інфографіку.

Цифровий режим взаємодій, зокрема в асинхронному форматі, відкриває широкі можливості здійснювати диференційоване навчання, коли кожен/кожна учень/учениця чи група учнів отримує те завдання, яке відповідає їхньому рівню опанування теми, і переходить до наступного рівня лише після якісного закріплення попереднього. Синхронний режим, а також традиційна класно-урочна система зазвичай мало підходять для реалізації таких індивідуалізованих навчальних траєкторій.

Для асинхронної взаємодії підходять такі платформи, як Google Classroom, Moodle, Edmodo, Padlet тощо, на яких розміщуються посилання на різноманітні матеріали та діяльності.

Як подати матеріал

Якщо необхідно подати теоретичний матеріал, вчитель/ка може зробити це в кілька етапів: через готовий відеоконтент на ютуб; після перегляду відео запропонувати практичний блок (можна використати онлайн-тренажери) контрольні вправи на розуміння того, наскільки добре діти опанували цю тему.

ІV.  Вибір  інструментарію для перевірки.

Найбільш зручною та багатофункціональною для контролю і перевірки знань онлайн є Сlass Teem. Це безкоштовний тестовий сервіс, де вчитель може використати 9 абсолютно різних і нестандартних типів запитань. Через цей же сервіс можна створити опитування, дати до нього доступ дітям. До послуг учителів також інші популярні сервіси миттєвих опитувань.

Особливості оцінювання та контролю

Повідомляючи учням завдання, окрім чіткої інструкції щодо порядку його виконання, вчитель/ка має повідомити термін, до якого потрібно здати цю роботу. Необхідно надавати учням достатньо часу на виконання завдань, з урахуванням можливих труднощів під час роботи з незнайомими платформами, перебоями функціонування інтернету. Важливо не допускати перевантаження учнів завданнями з різних предметів, а дотримуватись збалансованого та узгодженого підходу між усіма вчителями, які працюють у певному класі. Варто пам’ятати, що в дистанційному режимі учням потрібно більше часу, ніж у класі, щоб упоратись із більшістю завдань. Доцільно диференціювати завдання, позначати деякі з них як необов’язкові або рекомендувати їх лише для окремих учнів.

Деяку частину завдань можна не оцінювати, лише фіксувати факт їх виконання. Наприклад, це можна робити у вигляді тесту, запитаннями якого можуть бути задачі зі збірника практичних вправ (учень надсилає власні остаточні відповіді). Можна укласти інтерактивні вправи, після правильного

виконання яких учень отримує кодові слова, з яких потрібно скласти цілу фразу.

Якщо ж важливо перевірити правильність ходу думок учня, то варто скористатись або синхронним режимом взаємодій, або відеозаписом процесу розв’язання. Можна також скласти тест, у якому потрібно надавати не лише остаточну відповідь, але й проміжні. Такий тест може виконувати не лише контрольну, але й навчальну функцію: якщо учень самостійно не зміг виконати завдання, необхідність виконання покрокових дій спонукатиме до правильного алгоритму роботи.

Доцільно застосовувати методи самоперевірки, а також взаємної перевірки учнів, надаючи їм критерії оцінювання та створюючи середовище коментування робіт (наприклад, у сервісах Google: документах, презентаціях, блогах тощо).

Такі форми роботи ефективніші, якщо учні до початку дистанційного навчання мали аналогічний досвід під час уроків. Не можна недооцінювати важливість застосування принципів формувального оцінювання під час роботи в дистанційному форматі. Учні набагато частіше потребують не стільки оцінки в балах, скільки повідомлення про те, які частини завдання виконані добре, а які потребують удосконалення.

Дуже корисно надавати критерії оцінювання роботи, рубрики, перевірні списки — разом із формулюванням завдання, щоб учні могли зорієнтуватись, у якому напрямку рухатись і на що звернути особливу увагу. Формувальне оцінювання має допомогти учням моніторити власний прогрес та рефлексувати щодо свого навчання. Тому виконані роботи доцільно супроводжувати зворотним зв’язком у вигляді коментарів і виставлених балів відповідно до критеріїв оцінювання.

Дотримання академічної доброчесності

Можна скористатись цифровими можливостями перемішування порядку запитань та варіантів відповідей у ході тестування, а також використовувати різні варіанти завдань. Хоча електронні платформи дозволяють налаштувати жорсткі умови прийому завдань (обмеження часу виконання тестів та кількості спроб), не варто ними зловживати, зважаючи на нерівність технічних умов роботи учнів. Забезпечити абсолютну неможливість плагіату та списування в умовах дистанційного навчання дуже складно, тому варто зосередити зусилля на тому, щоб пропонувати такі завдання, які не можуть бути запозичені в інших — написати власну думку, описати процес розв’язання своїми словами, навести приклад чи дібрати ілюстрацію. Можна створювати галереї робіт учнів — демонстрація власної творчості часто спонукає до більш відповідальної та ретельної підготовки.

Зворотний зв’язок

Обов’язковим етапом навчального процесу є надання та отримання зворотного зв’язку, незалежно від того, яку комунікаційну чи навчальну платформу обрано для дистанційного навчання. Зворотний зв’язок може бути автоматизованим (наприклад, аналіз правильності відповідей тесту), або вчитель/ка надає його індивідуально.

Переважна більшість систем організації дистанційного навчання дають можливість не лише виставити певні бали, але й прокоментувати їх. Варто прагнути надавати індивідуальний зворотний зв’язок, навіть за наявності автоматичної перевірки, адже саме таким чином можна повідомити учневі про необхідність повторно переглянути певні фрагменти навчального матеріалу чи вказати на помилковість певної навички.

Доцільно працювати з хмарними сервісами, щоб можна було надавати зворотний зв’язок безпосередньо в учнівській роботі. Так, облікові записи Google та Microsoft надають можливість створювати текстові документи, електронні таблиці, презентації, зображення онлайн. Учитель/ка може долучитись до інформаційного продукту, створеного учнем, і прокоментувати окремі фрагменти, або запропонувати ідеї для покращення роботи загалом. Такий спосіб взаємодії простіший, аніж обмін фотографіями чи окремими файлами.

Відсутність цифрових взаємодій

У деяких випадках, на жаль, неможливо організувати дистанційне навчання з застосуванням цифрових технологій. У такому разі вчитель/ка повідомляє перелік, обсяг, послідовність вивчення тем за наявним в учня підручником, а також перелік завдань, які необхідно виконати для досягнення передбачених результатів навчання. Якщо є змога, відбувається комунікація телефоном чи поштою, проте основну частину навчальної діяльності учень здійснює самостійно.

Після повернення до звичних форм навчання таким учням необхідно надати особливу підтримку, скласти план індивідуальної діагностики та корекції результатів навчання.

Дистанційне навчання дітей з особливими освітніми потребами

Діяльність дитини з особливими освітніми потребами оцінюється не лише з позиції набутих знань, а насамперед — з позиції прогресивного розвитку.

Для успішної реалізації дистанційного навчання надзвичайно важливими є:

  • залучення батьків до консультування щодо
  • особливостей організації процесу дистанційного
  • навчання;
  • повторення та актуалізація раніше вивченого
  • матеріалу;
  • урахування індивідуальної працездатності дитини
  • відповідно до стану її здоров’я;
  • моніторинг динаміки втомлюваності;
  • дотримання режиму дня, заснованого на наукових
  • рекомендаціях;
  • спокій, упевненість і позитивні емоції педагогів та батьків.

Орієнтовний графік роботи вчителя/вчительки під час дистанційного навчання

При дистанційному навчанні значну частину свого часу вчитель/ка витрачає на підготовку до уроку та аналіз власної діяльності. Вчитель/ка не мусить працювати цілодобово і має дбати про себе, щоб не допустити професійного вигорання і перевтоми.

Наводимо орієнтовний графік роботи вчителя.

08.30-15.05: проведення уроків (з використанням обраної платформи та інструментів дистанційного навчання)

15.15-16.00: 5-10-хвилинні онлайн-консультації (індивідуальні або в малих групах, перевірка творчих завдань, самостійної роботи тощо)

16.00: рефлексія, підготовка до наступного робочого дня.

Оформлення шкільної документації

Кожен учитель-предметник повинен зробити запис «Дистанційне навчання» у правій частині журналу у графі «Зміст уроку»,            ставить відмітку про відсутність учня/учениці на уроці лише після заповнення класним керівником сторінки «Облік відвідування». Учитель/учителька виставляють навчальні бали за ту чи іншу тему,  заповнюючи класний журнал у графі «Зміст уроку», записує тему уроку відповідно до календарного планування та вказує у дужках метод взаємодії (синхронно або асинхронно). У всьому іншому відмінностей у заповненні класного журналу порівняно з очним навчанням немає.

Рекомендації

 учнівській та батьківській громаді

щодо   організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання у Овідіопольському ЗЗСО імені Т. Шевченка Овідіопольської селищної ради Одеського району Одеської області

       Упродовж дистанційного навчання освітній процес організується за технологіями дистанційного навчання у синхронному і асинхронному режимах взаємодії (синхронний – режим реального часу, коли учень/учениця спілкуються з вчителем наживо засобами аудіо- відео зв’язку; асинхронний – учні працюють у зручний для себе час, виконуючи роботу, сплановану вчителем через сервіси або в телефонному режимі).

  1. Необхідно мати доступ до мережі Інтернет, смартфон, планшет, ноутбук або персональний комп’ютер,  що дають змогу брати участь у відео конференціях (онлайн-уроків). Якщо всього цього немає, достатньо і звичайного телефону для спілкування з вчителем.
  2. Навчальні заняття будуть проводитися за звичайним розкладом, початок уроків – відповідно до режиму роботи закладу освіти. Варто врахувати наступне:
  • уроки, що будуть обов’язково проведені у синхронному режимі (тобто в Zoom, Meet та ін.), визначені розкладом занять.
  • тривалість онлайн-уроків – 35 - 45 хв., відповідно до режиму роботи закладу.
  • учитель сам обиратиме спосіб взаємодії з учнівством та форми роботи, відповідно до Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, затверджений МОЗ України від 25.09.2020 року.
  • урок у асинхронному режимі – це 35 хвилин для учнів 1 класів,                 2-4 класи – 40 хвилин, 5-11 класи - 45 хвилин часу за  основним розкладом, які учень/учениця повинні витратити на опрацювання теоретичного матеріалу, виконання практичного блоку, перегляд матеріалів за посиланнями тощо. Єдине, що відрізняє такий урок від звичайного, - учнівство працює у зручний для себе час і у оптимальному темпі (але не більше: для учнів 1 класів 35 хвилин, для учнів 2-4 класів – 40 хвилин, для учнів 5-11 класів - 45 хвилин).
  1. Засоби комунікації:
  • з класним керівником – телефоном, через Viber, Classroom або інші месенджери, соціальні мережі тощо,.
  • з учителями: Zoom, Meet, Classroom.
  1. Шановне батьківство:
  • створіть максимально комфортні умови для успішного навчання вашої дитини вдома;
  • встановіть чіткий розпорядок дня;
  • обговоріть план виконання завдань із навчальних предметів. Пам’ятайте: щоденно у дитини є всі уроки відповідно до основного розкладу, єдине, що частина цих навчальних занять буде проведена синхронно у взаємодії з учителем, а частина асинхронно – дитина працює самостійно.
  • виробіть свою систему контролю за навчанням і відпочинком дитини;
  • мотивуйте доньку/сина на навчання вдома через схвалення, радість пізнання, нематеріальні бонуси тощо.
  1. Обов’язково необхідно дотримуватись єдиних правил поведінки під час дистанційного навчання.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

Дистанційне навчання дітей на карантині: рекомендації батькам

ЗображенняПам’ятайте, що карантин — це не канікули. Намагайтеся правильно організувати робочий день дитини, щоб повернення з карантину до школи відбулося максимально комфортно.

ЗображенняРазом із дитиною створіть її режим дня й розклад. План — половина справи. Це допоможе дитині зорганізуватися, а ще — сприятиме розвитку в неї навичок тайм-менеджменту.

ЗображенняПід час складання режиму дня беріть до уваги розклад уроків, запропонований закладом загальної середньої освіти. Передбачте відпочинок між навчальними заняттями.

ЗображенняОзнайомтесь із графіком освітнього процесу та електронним ресурсом, на якому розміщений навчальний матеріал для класу, в якому навчається ваша дитина.

ЗображенняНалаштуйте комунікацію з класним керівником та педагогами через телефон, e-mail, месенджери, соціальні мережі, чати тощо.

ЗображенняСтежте, аби дитина працювала відповідно до розкладу уроків, виконувала всі завдання вчасно, не допускайте відставання. Спробуйте опанувати хоча б один урок спільно з дитиною.

ЗображенняЯкщо треба виконати завдання і надіслати відповідь учителю, проконтролюйте дитину.

ЗображенняНе намагайтеся підмінити вчителя: спонукайте свою дитину за необхідності звертатися по допомогу до вчителя. Однак підтримуйте дитину, коли вона намагається самостійно розв’язати складне завдання.

ЗображенняНе сваріть дитину, якщо вона щось не зрозуміла. Порадьте перечитати підручник або обговорити проблему з учителем під час онлайн-спілкування.

ЗображенняЯкщо виникають запитання, скористайтесь форумом, щоб отримати відповідь. Не забувайте вказати, кому адресоване запитання чи прохання.

ЗображенняСтежте за навчальним навантаженням дитини під час онлайн-навчання.
 

ЗображенняОбов’язково виконуйте разом з дитиною вправи для очей.
 

ЗображенняЯкщо дитина залишається вдома на самоті, обов’язково нагадуйте їй правила безпечної поведінки. Проговорюйте її дії у разі виникнення надзвичайної або аварійної ситуації, травмування, отруєння, пожежі. Обговорюйте правила безпечної роботи в інтернеті тощо.

ЗображенняВласним прикладом мотивуйте дитину до самодисципліни.
 

+

ЗображенняПідтримуйте дитину й пам’ятайте, що карантин — гарна нагода не лише навчатися, а й просто бути разом.

Рекомендації розробили фахівці Державної служби якості освіти України та її територіальних органів.

Матеріали для скачування:

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.