ДИСКРИМІНАЦІЯ В ОСВІТІ
Дискримінація – будь-яка відмінність, виключення, обмеження або перевага, що заперечує або зменшує рівне здійснення прав.
Поняття охоплює виключення або обмеження можливостей для осіб з певної групи відносно можливостей інших груп.
Окрім прямої дискримінації, можливі також такі її форми:
Непряма дискримінація – ситуація, коли формально нейтральні правила, критерії або практика ставлять де-факто особу (осіб) певної меншини у невигідне становище у порівнянні з іншими.
Утиск – небажана для особи (групи осіб) поведінка, метою або наслідком якої є приниження людської гідності за певними ознаками або створення напруженої, ворожої, образливої чи зневажливої атмосфери.
ОЗНАКИ, ЗА ЯКИМИ НАЙЧАСТІШЕ ВІДБУВАЕТЬСЯ ДИСКРИМІНАЦІЯ:
стать релігійні та інші переконання вік інвалідність етнічне походження
сімейний стан майновий стан місце проживання мова раса
колір шкіри політичні переконання соціальне походження громадянство
РЕКОМЕНДОВАНІ ДО ПЕРЕГЛЯДУ художні фільми, короткометражні мультфільми і навчальні відео акцентують увагу на різних АСПЕКТАХ НЕРІВНОСТІ Й ДИСКРИМІНАЦІЇ У СУСПІЛЬСТВІ, зокрема в історичному аспекті. Представлені відеоматеріали дають змогу побачити витоки багатьох проблем дискримінації, у тому числі тих, що виникають «на перетині» кількох різних ознак.
ФІЛЬМИ
«Зроблено в Дагенхемі» («Made In Dagenham», США, 2010).
У фільмі йдеться про драматичні події, що відбулися під час страйку 1968 року на автозаводі Ford Dagenham, робітниці якого протестували проти дискримінації за статевою ознакою, вимагаючи рівної платні за працю жінок і чоловіків. Страйк завершився успіхом і уможливив уведення в дію Акту про рівну платню 1970 року.
«Клас» (Естонія, 2007)
Події фільму переносять глядачів у школу Естонії. Йозеп – випускник. Навколишні люди ставляться до нього дуже погано. Однокласники постійно сміються над ним і знущаються. Хлопчик не знає, як з ними можна нормально спілкуватися і досить-таки часто заганяє себе в кут. Глузування тривали до того моменту, поки за Йозепа не заступився один з тих насмішників. До обох хлопців однокласники почали виявляти жорстокість.
«Клас» («Entre les murs», Франція, 2008).
Ця стрічка розповідає про те, яким чином конструюються нерівності в сучасній мультикультурній школі, і чи можна цьому протистояти.
МУЛЬТФІЛЬМИ
Різні і рівні
Неоплачувана домашня праця
Рівність прав і можливостей
ВІДЕО
Гендерна дискримінація в Україні https://www.edcamp.org.ua/nondiscrimination
9 аргументів проти фемінітивів в українській мові. Олена Малахова / Масалітіна (відеозапис, Дніпро, 18.11.2017) https://youtu.be/BtE4Yp4PNrQ